09.05.2012 14:18

Otváranie prameňov v Kúpeľoch Luhačovice

V Kúpeľoch Luhačovice budú už tradične vysvätené liečivé minerálne pramene. Tento rituál sa bude konať cez víkend od 11. až 13. mája. Slávnosť sa uskutoční pod záštitou zástupcu Zlínskeho kraja MVDr. Stanislava Mišáka. Tento ročník je výnimočný tým, že sa …

V Kúpeľoch Luhačovice budú už tradične vysvätené liečivé minerálne pramene. Tento rituál sa bude konať cez víkend úd 11. až 13.mája. Slávnosť sa uskutoční pod záštitou zástupcu Zlínskeho kraja MVDr. Stanislava Mišáka. Tento ročník je výnimočný tým, že sa zároveň oslavuje 600 rokov od prvej písomnej zmienky o Luhačoviciach. Celá slávnosť s názvom Otváranie prameňov 2012 sa bude niesť v historickom duchu – návštevníci sa na pár dní prenesú do minulosti. Pre všetkých je pripravený skvelý program, preto si túto udalosť určite nenechajte ujsť!

Hostia budú môcť zažiť atmosféru z čias od neskorého stredoveku až po súčasnosť. V piatok sa odohrá Turnaj Svetlovského panstva, kde sa proti sebe postavia bojovníci-športovci z Luhačovíc, Piešťan, Topoľčian, Bojkovíc a Slavičína. Súťažiť sa bude v plávaní, atletike a floorbale. Základná umelecká škola Luhačovice Don Šajn si pripravila divadelnú hru pod názvom Svetlovské panstvo. Ide o hru z druhej polovice 14. storočia. Herecký súbor ProLiDi z Provodova sa predstaví hrou Bacilínek. Piatkový podvečer bude patriť aj úsmevným inscenáciám plných humoru v kinosále MěDK Elektra. Zábavný program je určený pre veľkých aj malých.

Už od sobotného rána bude zahájený celodenný Jarmok. Bude sa rozprestierať od ulice Nábrežia až k vile Najáda. Nájdete tu ochutnávky rozmanitého charakteru, napríklad aj výrobky farmárskeho trhu. Pri stánku Klas si zasúťažíte, môžete sa zúčastniť prehliadky umeleckých remesiel, ktoré zapadajú do doby prvej písomnej zmienky Luhačovíc. Zábava pre veľkých aj malých čaká počas programu s názvom Putovanie časom. V jednotlivých stredovekých etapách si budete môcť skúsiť dobové hry, pozrieť sa na prácu hrnčiarov, kováčov, na renesančné tance, šermiarov, včelárov a mnoho iného.

Historickú atmosféru so sebou prinesú aj veteráni a historické vozidlá, ktoré budú parkovať na Kúpeľnom námestí. Minulosť pripomenú aj cyklisti, ktorí budú mať oblečení ako z doby pred desiatkami rokov. Budete si môcť vyskúšať aké ťažké vtedy bolo riadiť bicykel alebo automobil. Námestie budú zdobiť nádherné šaty z obdobia secesie. Opäť tu budete môcť vidieť množstvo atrakcií, okrem iného aj potulné bábkové divadlo. Nasledovať bude prehliadkový program, kultúrna spoločenská akcia s historickou a ľudovou tematikou, hudobná prechádzka storočiami a mnoho iného pre starších aj mladších.

Sobotu uzatvorí Beseda pri cimbalovke a koncert Lenky Filipovej. Tu sa budete môcť započúvať do tónov klasickej gitary, spevu, írskej harfy v úpravách ľudových piesní, keltských balád, ukážok francúzskych šansónových piesní a samozrejme aj najznámejších hitov tejto speváčky. V nedeľu prebehne slávnostné posvätenie jednotlivých liečivých prameňov, ktorým už niekoľko rokov žehná farár P. ThDr. Hubert Wojcik. Pri jednotlivých prameňoch budú prebiehať vystúpenia folklórnych súborov. Tu sa návštevníci dozvedia aj niekoľko zaujímavých faktov o týchto prameňoch.

Poslednou zastávkou je kaplnka sv.Alžbety. Po vysvätení sa návštevníci presunú na Kúpeľné námestie, kde znova vystúpia folklórne skupiny v krásnych krojoch. Táto trojdňová oslava sa ukončí večerným koncertom. Kto by nestihol prísť osláviť vysvätenie prameňov, ďalšia oslava Luhačovíc je naplánovaná na jún, kde sa bude konať XV. Luhačovičská púť s jarmokom a prehliadkou dychovej hudby. Práve toto bude vyvrcholením tohtoročných osláv prvej písomnej zmienky o Luhačoviciach, od ktorej uplynulo 600 rokov.

Nenechajte si ujsť tento zaujímavý program! Relaxačný alebo kúpeľný pobyt je ideálnou dovolenkou, počas ktorej si môžete odbehnúť aj na takúto udalosť. Kúpele Luhačovice sa na vás už tešia!